Konya Klasslig

Kurallar

1. GENEL İŞLEYİŞ

a. KlassLig, takımları internet üzerinde buluşturan ve onlara farklı rakiplerle keyifli müsabakalar yaptırarak bu müsabakalarında profesyonel bir futbol atmosferi yaratan Türkiye'nin en Klas halı saha ligidir. Bu hizmet sayesinde takımlar ücretsiz bir şekilde kolayca siteye üye olabilir ve diledikleri takımla, diledikleri saatte, diledikleri sahada müsabaka yapma teklifinde bulunabilirler. Galibiyet 3 Beraberlik 1 Mağlubiyet durumunda aynı Puan'da kalırsınız.

b. Klasslig Ligi'nde bir takım, bir takvim ayı boyunca 4 maç yapmış ise 9 bonus puan veya üzeri müsabaka yapmış ise, o takım ertesi ayın 1'i ile 5'i arasında 13 bonus puan alır. Bu kural, Açılış ve Kapanış sezonunda play-offların oynandığı takvim aylarında (genellikle Haziran ve Aralık ayları), play-offların öncesindeki müsabakaları kapsamamaktadır.

c. Klasslig Ligi, yılda 2 sezon olmak üzere Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu şeklinde oynanır. Ocak-Haziran ayları arasında Açılış Sezonu oynanırken, Haziran ayı sonunda puanlar sıfırlanarak Kasım ayı sonuna kadar Kapanış Sezonu oynanır. Bu sezonlarda şampiyonlar play-off müsabakaları ile belirlenir. 

d. İki takım, bir sezon içerisinde kendi arasında en fazla 10 müsabaka gerçekleştirebilir. Onuncu müsabakadan sonra kendi aralarında gerçekleştirecekleri müsabakalardan puan alamazlar ve bu müsabakalar hazırlık müsabakası statüsünde oynanır.

e. Haziran ayında sonlanacak olan Açılış Sezonu'nun ve Kasım ayında sonlanacak Kapanış Sezonu'nun ardından bu 2 sezonun şampiyonları, kendi aralarında " Süper Kupa "  Mücadelesi yaparlar. Kazanan takım İstanbul' un En Klas Şampiyonu Sayılacaktır.

f. Klasslig Ligi'ne herhangi bir son başvuru tarihi yoktur. Herkes, istediği zaman lige kaydolup, ligde mücadele etmeye başlayabilir.

g. Klasslig Ligi belirtilen tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar. Yapılmış / yapılacak değişiklikler derhal web sitesinde ilan edilir.

2. TAKIM İSİMLERİ

a. Takımlar, sisteme giriş esnasında kendi belirledikleri özel bir takım ismi ile müracaat edeceklerdir. Bu özel isim Türkçe ya da yabancı bir kelime olabilir, ancak siyasi mesaj içeren, küfürlü, pornografik, hukuka ve ahlaka aykırı, kişi veya kurumları rencide edici vb. takım isimleri kullanılamaz. Sıradan bir insanın azami ölçüde özen gösterdiği halde yine de fark edemeyeceği şekilde konulan isimler sonucu kişi ve kurumlara gelecek zararlarda, Klasslig Ligi sorumluluk kabul etmeyecektir. Olası bir zarar sonucu Klasslig Ligi zarara neden olmuş takıma karşı rücu hakkını saklı tutar.

b. Organizasyon komitesinin uygun bulmadığı takım isimleri değiştirilir, aksi halde o takım /Klasslig Ligi müsabakalarında yer alamaz.

c. Bir takım isminin bu maddenin a. bendinde sayılan özelliklere aykırılık oluşturduğunun sonradan saptanması durumunda, ilgili takıma Klasslig Ligi Merkez Disiplin Kurulu ismini değiştirmesi için 3 gün süre verir. Bu süre zarfında, takım ismini değiştirmezse ligden ihraç edilir.

3. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ

a. Klasslig Ligi'ne, 15 yaş üstündeki kişiler katılabilir. Bu maddeye aykırılık oluşturacak şekilde, aldatmaya yönelik davranışlar ile turnuvaya katılan oyuncularla ilgili olarak,Klasslig Ligi Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez. Bu maddenin ihlali sonucunda hükmen mağlubiyet ve galibiyet kararı verilmez.

b. Oyuncular arasında cinsiyet ayrımı yoktur, takımlar kadrolarında kadın veya erkek oyuncu bulundurabilirler.

c. Takım kadroları en fazla 15 oyuncudan oluşur. Müsabakalar 7 kişi ile oynanır. (Müsabakanın oynandığı sahanın boyutuna göre takımlardaki oyuncu sayısı farklılık gösterebilir. Olası bir oyuncu sayısı farklılığını müsabaka alımı sırasında çağrı merkezi yetkililerimiz tarafından, takım kaptanlarına iletilecektir.) Bir müsabakanın başlayabilmesi için, her iki takımın minimum 5 oyuncu ile sahada hazır bulunması gerekir. Müsabaka sırasında bir takımın, kırmızı kart, sakatlık vb. durumlar nedeniyle sahada 5 oyuncudan az kişi kalması durumunda müsabaka tatil edilir. Nihai karar Merkez Disiplin Kurulundadır.

d. Klasslig Ligi'nde; her takım lig başlangıcından itibaren playoff'lara kadar sınırsız misafir oyuncuyla çıkma hakkına sahiptir. PlayOff'larda en az 7 kişilik, en çok 15 kişilik kadrosunu www.klasslig.com internet sitesinde oluşturmuş olmalıdır (Tüm oyuncuların TC Kimlik numaralarını ve doğum tarihlerini sisteme girmiş şekilde üye olmaları gereklidir.).

e.  İçinde bulunulan Klasslig Sezonunun başlangıç tarihinden 1 yıl önceki süreçte vize almış veya yeniletmiş her oyuncu, Klasslig Ligi'nde “Amatör Oyuncu” statüsündedir. Bir takım, Klasslig Ligi müsabakası öncesinde sahada belirttiği esame listesinde (Müsabaka öncesi, saha koordinatörüne verilen aslar ve yedeklerden oluşan isim listesi) en çok 4 amatör oyuncu statüsünde oyuncu bulundurabilir. (KL21 Konferansı için Geçerlidir.) (Klasslig 2022 Konferansında Amatör Oyuncu Kısıtlaması Yoktur.) Oyuncu, yedek otursa veya misafir oyuncu olarak oynasa dahi takımın amatör oyuncu kontenjanından kullanılmış olur.

f. Profesyonel ve amatör futbolcu lisansları sorgulamaları, TFF Bilgi Bankası üzerinden gerçekleştirilir. 

g.  Bir takım müsabaka esame listesinde; 4 amatör statüsündeki oyuncu sınırını aşması durumunda takım hükmen mağlubiyet cezası alır. (Her oyuncu takım fotoğraflarına girmek, ad-soyad vermek zorundadır.). Oyuncular müsabaka süresince resmi kimliklerini yanında bulundurmak zorundadır. Müsabakalar sırasında rakibin itirazlarına müteakip, saha koordinatörü gerekli gördüğü takdirde kimlik kontrolü yapabilir. Kontroller yapıldıktan sonra müsabaka oynanır, koordinatörden gelen bilgileri araştıran Merkez Disiplin Kurulu müsabakayla ilgili kararını verir. İtirazı, yalnızca ilgili müsabakada oynayan takımların kaptanları yapabilirler. Kaptanlar, rakip oyuncularla ilgili itirazlarını müsabaka bitiminden itibaren 24 saat içinde gerçekleştirmelilerdir. Play-off müsabakalarında itiraz süresi; müsabaka bitimine müteakip gün saat 15.00’e kadardır. Bu süreler dışında yapılacak itirazlar, Merkez Disiplin Kurulu toplantı gündemine alınmayacaktır. 

h. Oyuncu transferleri, oyuncu değişikliği, müsabaka alımı, taraftarlarının davranışları ve takım kadrolarının takibinden takım kaptanı sorumludur. Dolayısıyla kaptanlar Klasslig Ligi kurallarını iyi bilmelidirler. 


4. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

a. Klasslig Ligi platformunda takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu yoktur. Ancak forması bulunmayan takımların Klasslig Ligi Organizasyon Komitesi'nin sağladığı sırt numaralı halı saha yeleklerini (BİP) giymesi zorunludur. BİP giymemek için muhakkak sırt numarasına sahip formalar giyilmesi gereklidir. Hakemler ve Saha koordinatörlerinin sırt numaralarına göre gerekli disiplin ve teknik uygulamaları kolaylıkla gerçekleştirebilmesi açısından aynı renkte kıyafetler giymek yeterli değildir.

b. Müsabaka öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular, formaları yok ise öncelikle saha koordinatöründen takım olarak yeleklerini tahsis etmelidirler. Yeleksiz oyuncular sahaya ısınmak için de olsa çıkamaz.

c. Oyuncular plastik tabanlı suni çim kramponu veya halı saha ayakkabısı ile mücadele edecektir. Müsabakanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının sahadaki diğer oyuncuların sağlığına zarar verebileceği kanaatine vardığı takdirde, ilgili oyuncuyu oynatmama yetkisine sahiptir.

d. Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.) yasaktır. Hakem, bu özellikte takı takan bir oyuncunun bu takıları çıkarmasını istemekte yetkilidir.

e. Müsabakalar Klasslig Ligi Organizasyon Komitesi'nin sağlayacağı müsabaka toplarıyla oynanacaktır.

f. Klasslig Ligi takımları üstlerindeki giysi vb. gereçlerde, yanlarında getirdikleri pankartlarda hiçbir şekilde siyasi logolar ve yazılar bulunduramazlar. Taraftarları hiçbir şekilde siyasi tezahürat yapamazlar. Oyuncuların ve taraftarların ırkçı söylem ve imalarda bulunması yasaktır. Bu kurala uyulmaması durumunda Klasslig Ligi Merkez Disiplin Kurulu; puan cezası, men cezası, takım ve oyunculara ihraç cezası verebilir.

5. GENEL OYUN KURALLARI

a. Klasslig Ligi'nde, ofsayt kuralı uygulanmaz.

b. Taç kuralı belli halı sahalarda uygulanır. Hakem, bu kuralın uygulandığı sahalarda oyuncuları müsabaka öncesinde uyarır. Taç atışı elle yapılır.

b.1. Taç atışı kullanılırken tüm rakip oyuncular, atışı kullanan oyuncuya en az 1 metre uzaklıkta olmalıdırlar.

b.2. Taç atışından doğrudan bir gol atılamaz.

b.3. Taç atışından gelen top hiçbir oyuncuya temas etmeden rakip kaleye girerse, oyun kale vuruşu ile başlar.

b.4. Taç atışından gelen top hiçbir oyuncuya temas etmeden eğer kendi kalesine girerse, oyun köşe vuruşu ile başlar.

c. Kaleciler geri pasta topu elleriyle alamazlar.

d. Kale vuruşundan, rakip kaleye gol yapılabilir.

e. Kaleci degajından, rakip kaleye gol yapılabilir.

f. Kale vuruşu veya kaleci degajı sırasında; rakip oyuncuların toptan 5 adım uzakta olması gerekmektedir. Bu durumun ihlali sonucu gol olması halinde, gol iptal edilir. Kale vuruşu ise tekrar edilir. Kaleci degajı ise, oyun endirekt serbest vuruş ile başlatılır.

g. Kalecilerin eli ile attıkları topun kimseye değmeden rakip kaleye gol olması durumunda, gol geçersiz sayılır ve rakip takım oyuna kale vuruşu ile başlar.

h. Kaleci top oyunda iken kendi kalesine bilerek ve isteyerek doğrudan bir gol atarsa, oyun köşe vuruşu ile başlar.

i. Başlama vuruşundan direkt rakip kaleye gol yapılabilir.

j. Penaltı atışı yapılırken kalecinin bir ayağı çizgide olmalıdır. Kalecinin öne çıkarak ihlali gerçekleştirmesi sonucunda; atış gol ile sonuçlanmaz ise, atış tekrar edilir. Atış gol ile sonuçlanır ise, atış geçerli sayılır.

k. Bir müsabaka da, takımların 5 oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyundan çıkan oyuncu oyuna tekrar dâhil olabilir, (Play Offlar'da çıkan oyuncu oyuna tekrar dahil olamaz.)

l. Müsabaka hakeminden izin almadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılması için önce hakemin izni, sonra da çıkan oyuncu ile giren oyuncunun kapı girişinde el teması yapması gerekmektedir. Müsabaka hakeminin izni olmadan yapılan bir değişiklikte; hakem oyunu durdurur, kural ihlali yapan oyuncuya ihtar verilir, rakip takım lehine, oyunun durduğu sırada topun bulunduğu yerden bir endirekt serbest vuruş ile oyun yeniden başlatılır.

m. Takımlar, müsabaka içerisinde hakemin iznini almak kaydı ile oyunun durduğu bir anda, kalecilerini oyunda olan herhangi bir oyuncuyla değiştirebilirler. Kaleci değişimi, oyuncu değişikliği olarak sayılmaz ve 5 oyuncu değişikliği hakkından bir eksilmez.

n. Oyuncu değişikliği, oyunun hızını etkilemeyecek şekilde seri bir hızda yapılmalıdır. Oyuncu değişikliğini oyun hızını kasten düşürecek şekilde davranışta bulunan oyuncular hakem tarafından ihtarla cezalandırılır.

o. Hakem, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumda, hem sahadaki oyun disiplinini, hem de oyuncuyu/oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını çıkarır. Oyuncu/oyuncular bu kartın ardından saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına çıkarak 5 dakika bekleyip, ardından hakemden izin alarak tekrar oyuna girer/ler. Oyuncusu beyaz kart gören takımın eğer oyuncu değiştirme hakkı varsa beyaz kart gören oyuncu yerine yedek oyuncu girebilir. Bu değişiklik 5 oyuncu değiştirme hakkından düşmektedir. Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart bir ceza değil, koruma unsurudur. Oyuncuya, sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir olanaktır.

p. Rakibin kontrolünde olan bir topa yerden kayarak müdahale yapılamaz, yapılması halinde rakip takım endirekt serbest vuruş kullanır. Oyuncuların rakibin topla oynama mesafesi dışında yapacakları kayarak müdahaleler ise serbesttir.

Örnek 1: Dışarıya çıkmakta olan topun rakibin topla oynama mesafesinde olmaması durumunda, oyuncunun kayarak çıkmasını engellenmesinde oyun devam ettirilir.

Örnek 2: Atılan pasta, oyuncunun rakibin topla oynama mesafesinde olmadan kayarak araya girmesi durumunda oyun devam ettirilir. Ancak rakip takım oyuncuların en ufak bir müdahale şansı var ise, oyun kayarak müdahale nedeni ile endirekt serbest vuruş ile başlatılır.

Örnek 3: Topla giden oyuncuların, rakibe tehlikeli olmadan kayarak sut çekmesi oyun kuralları içinde sayılacaktır. Ancak, müsabaka hakemi oyuncunun yaptığı bu hareketin tehlikeli olduğu kanaatinde ise; ihlali yapan oyuncu aleyhine endirekt serbest vuruş kararı verebilir.

Örnek4: Kaleciler ceza alanı içerisinde topa kayarak müdahale de bulunabilirler. Ceza alanı dışında, diğer tüm oyuncular gibi kayarak müdahale kurallarına uymak zorundadırlar.

p. Halı sahaların yan çizgisinde bulunan tellere/yan duvara çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin, kaleye girmesi durumunda gol geçersiz sayılacaktır. Oyun; topun kendi kalesine girmesi durumunda kale vuruşu ile rakip kaleye girmesi durumunda ise, köşe vuruşu ile başlayacaktır. (Bu kural taçlı oynanan sahalar için geçerlidir.) Bu tip durumlar haricinde topun tellere/yan duvara çarpması durumunda oyun devam eder. (Bu kural taçsız oynanan sahalar için geçerlidir.)

p.1. Üstü fileyle kapalı halı sahaların üzerinde bulunan fileye çarpan top hiçbir oyuncuya temas etsin veya etmesin kaleye girerse gol olarak değer kazanacaktır.

p.2. Açık/üstü filesiz halı sahalarda üstten çıkarak, oyun alanı dışına çıkan toplarda oyun; eğer top aut çizgisi iz düşümünden çıkmışsa aut atışıyla, eğer top yan çizgilerin iz düşümünden çıkmışsa topun çıktığı yerden topa en son hangi takım oyuncusu dokunmuş ise aleyhine endirekt serbest vuruşla başlar.

p.3. Kapalı halı sahaların üzerinde bulunan çelik kemerlere top çarpıp yön değiştirdiği veya oyunun kaderine etki edebilecek şekilde oyuncuları yanılttığına müsabaka hakemin kanaat getirmesi halinde, oyun hakem atışı ile başlayacaktır.

r. Müsabaka hakemi, saha ışıklarının yetersiz olduğuna kanaat getirdiği takdirde, müsabakayı durdurmaya yetkilidir. Işıklar oynamak için yeterli hale geldiğinde oyun kaldığı yerden devam eder. Aksi takdirde saha koordinatörü durumu tutanak altına alır ve müsabaka ileriki bir tarihe ertelenir.

s. Saha koordinatörü, aynı zamanda yardımcı hakem görevi de görür. Kendi gördüğü ve müsabaka hakeminin görüş açısında olmayan pozisyonlarda, uyarma yetkisine sahiptir. Ancak son kararı, müsabaka hakemi verir.

t. Eğer müsabaka hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

6. MERKEZ DİSİPLİN KURULU

a. Merkez Disiplin Kurulu, Klasslig Ligi'nin asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır ve disiplin kararlarını alır. Haftanın iki günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir. Toplantılarda aldığı kararları genelge olarak yayınlar.

b. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla Merkez Disiplin Kurulu'na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.

c. Ligdeki müsabakaların güvenli ve centilmence geçmesi için takımların lige kayıtlarında son kararı Klasslig Ligi Merkez Disiplin Kurulu verir. Takımların önceki turnuvalardan kayıtlı bulunan centilmenlik dışı davranışları veya müsabaka ücretindeki sorumluluklarını yerine getirmemeleri durumunun tespitinde Klasslig Ligi Merkez Disiplin Kurulu takımın lige kaydını reddetme hakkına sahiptir.

d. Merkez Disiplin Kurulu alınan kararları ilgili takım kaptanlarına veya oyunculara, klasslig.com internet sitesi üzerindeki cezalar bölümünden duyurur ve WhatsApp yoluyla tebliğ eder.

e. Merkez Disiplin Kurulu, uygulanan disiplin cezalarında, oyuncunun/takımın müsabakalarındaki geçmiş disiplin tutumunu da göz önüne bulundurur.

f. Merkez Disiplin Kurulu, müsabaka da görülen kartlardan ve alınan cezalardan bağımsız olarak, Klasslig Ligi'ndeki keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takıma/oyuncuya disiplin cezası uygulayabilir.

f.1. Oyuncular sosyal medyada, ligin organizasyon komitesi veya görevlileri hakkında içeriğinde hakaret barındıran fair-play dışı söylemde bulunamazlar. Bu kuralın ihlali durumunda; Merkez Disiplin Kurulu, takımdan sorumlu olan kaptana ve ihlali yapan oyuncuya, ihraç cezası, takıma puan silme ve ihraç cezası uygulayabilir.

g. Klasslig Ligi Disiplin Talimatnamesi' ndeki disiplin cezası uygulama sistemi, 3 derecede ele alınır. Buna göre;

g.1. Bir oyuncu tarafından, hakeme, saha koordinatörüne veya rakibe yapılan

1. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler, 1 müsabakadan 3 müsabakaya mene kadar,

2. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler, 4 müsabakadan 8 müsabakaya mene kadar,

3. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler, tükürme ve fiziki müdahale durumları ise 9 müsabakadan, tüm Nurex Events müsabakalarından men cezasına kadar tabidir.

g.2. Bir oyuncu tarafından, rakibine yapılan ve müsabaka içinde Klasslig Ligi yetkilileri tarafından tespit edilen,

1. dereceden sert müdahale (Aynı müsabaka içerisinde görülen çift sarı kart, hafif sertçe arkadan müdahaleyle görülen kırmızı kart, vs.) nedeniyle 1 müsabakadan 3 müsabakaya mene kadar,

2. dereceden sert müdahale (Amacın sakatlamak olmadığı ancak direkt sağlığı tehdit eden müdahale) 4 müsabakadan 8 müsabakaya mene kadar cezaya tabidir.

3. derece sert müdahale ( bilerek ve kasten yapılan müdahale ) 9 müsabakadan, tüm Nurex Events müsabakalarından men cezasına kadar cezaya tabidir.

h. Klasslig Ligi'nde bir müsabakanın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) bir takımın sahadan çekilerek tatil edilmesi durumunda, son kararı Klasslig Ligi Merkez Disiplin Kurulu verir.

i. Hakemin oyuncu sağlığı nedeniyle gerekli gördüğü durumlar haricinde, müsabakanın tatil edilmesini beklemeden sahadan takım halinde çekilmenin cezası ise; hükmen mağlubiyettir.

j. Klasslig Ligi'nde bir müsabakanın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen Merkez Disiplin Kurulu'ndadır. Kurul, olayları değerlendirerek müsabakanın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, müsabakanın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. Takım kaptanları takım ve taraftarlarından sorumludur. Taraftarlarının çıkardığı olaylarda takım kaptanları sorumluluğunu yerine getirmeyip çıkan olayları engellemeye gayret etmez ya da tahrik ederse, kurul, takım kaptanına veya takımına; tüm Nurex Events müsabakalarından men cezasına kadar, disiplin cezası verebilir.

k. Müsabakanın başlangıç saatinden 25 dakika sonra iki takımdan birinin 5 oyuncu ile sahada yer almaması halinde o takım, hükmen mağlup (3-0) ilan edilir ve o takım için müsabakasına katılım göstermeyen ekip prosedürü uygulanır. Saat ile ilgili doğabilecek anlaşmazlıklarda Organizasyon Komitesi'nin tuttuğu "Resmi turnuva saati" geçerlidir.

l. Klasslig Ligi'nde iki takım bir sahaya talipse ve birbirileri ile müsabaka yapmakta uzlaşmamışlarsa; o sahada, ilk teklifi yapan takımın değil, teklifine ilk cevap gelip müsabakayı onaylanan ekibin müsabakası oynanır.

m. Onayladığı müsabakaya katılmayan takım için;

m.1. Eğer takımın ilk müsabakası ise; direkt olarak ihraç edilir.

m.2. Eğer takım ligde daha önceden müsabaka yapmışsa hükmen mağlup sayılır.

n. Müsabakasına katılım göstermeyen takımın bir sonraki müsabakasına çıkabilmesi için; Organizasyon Komitesinin banka hesabına havale yolu ile gelemediği müsabakanın ücretini yatırması gerekmektedir.

o. Bir takımın çıktığı bir müsabakada o gün şahsi nedenlerle bir bölümünü eksik verdiği bakiyeyi bir sonraki müsabakada tamamlamaması durumunda, ücreti Klasslig Ligi banka hesabına havale edene dek üyeliği dondurulur.

p. Müsabakayı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem/saha koordinatörü izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır. Klasslig Ligi'nde mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Saha koordinatörü veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı Fair-Play sınırını aşan tutumu veya oyun alanının belirtilen kurallarına uymaması halinde Merkez Disiplin Kurulu ilgili takıma puan cezasından tüm Nurex Events müsabakalarından men cezasına kadar disiplin cezası uygulayabilir.

r. Klasslig Ligi'nden diskalifiye edilen takımın eski müsabakalarına dair herhangi bir yaptırım yoktur. Önceki müsabakalardaki skorlar ve alınan/verilen puanlar sabit kalır. Yalnızca puanı ne olursa olsun puan cetvelinin en alt sıralarında yer alırlar ve isimlerinin yanında “Disk.” yazılır.

s. Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabaka bitimine müteakip, en geç 48 saat içerisinde Merkez Disiplin Kurulu'na, info@klasslig.com adresine gönderecekleri e-mail ile yapmak durumundadır. Play-off müsabakalarında bu süre müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 15.00'e kadardır. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.

7. LİGDE CEZALARIN UYGULANMASI

a. Kendi takımında ceza alma;

Oyuncu kendi takımında oynarken saha içi/dışı fair-play'i gölgeleyici tutumu dolayısıyla saha koordinatörü veya müsabaka hakemi yorumuyla, müsabakada aldığı bir kart veya verilen karttan bağımsız kart görmeksizin ceza alabilir. Bu durumda verilen müsabaka cezası kadar kendi takımı müsabaka yapıncaya dek, oyuncu kendi takımında veya misafir bir takımda oynayamaz.

b. Misafir olarak oynarken ceza alma;

Oyuncu misafir takımda oynarken saha içi/dışı fair-play'i gölgeleyici tutumu dolayısıyla saha koordinatörü veya müsabaka hakemi yorumuyla, müsabakada aldığı bir kart veya verilen karttan bağımsız kart görmeksizin ceza alabilir. Bu durumda verilen müsabaka cezası kadar kadrosunda bulunduğu asıl takımı müsabaka yapıncaya değin, oyuncu kendi takımında veya misafir bir takımda oynayamaz.

c. Cezalıyken transfer;

Bir oyuncu disiplin cezasını tamamlanmadan ligde transfer olamaz. Eğer takımı fesih edilmiş veya diskalifiye olmuş fakat takım oyuncuları arasında ceza almayan ya da yalnız müsabaka cezası almış olan oyuncular varsa bu oyuncular farklı takıma transfer olabilir veya yeni takım kurabilirler. Bu şekilde cezalarını yeni takımlarında çekebilirler. Ancak yeni takımlarının adı diskalifiye olan takımın adıyla aynı olamaz veya andıramaz. Bu konudaki nihai karar Merkez Disiplin Kurulundadır.

d. Merkez Disiplin Kurulu tarafından diskalifiye edilen bir takım, bir daha KlassLig Liginde yer alamaz.

e. Cezada zaman aşımı;

Oyuncunun ceza aldığı süre içerisinde takımı özel iş yoğunluğu veya herhangi bir başka nedenle müsabaka yapmıyorsa oyuncunun cezasını tamamlaması amacıyla konmuş bu kurala göre, takımın müsabaka yapmadığı her 1 ay, Klasslig Ligi cezasının bir müsabaka azalmasına neden olur...

f. Klasslig' de oynanan hazırlık müsabakalarında, oyuncuların daha önceden aldıkları resmi müsabaka cezaları düşürülmez.

g. Rakip takımın müsabakaya gelmemesi nedeniyle gelen takım lehine hükmen galibiyet kararı verilen müsabakalarda, galip takımın kadrosunda bulunan cezalı oyuncuların cezalarından bir müsabaka ceza düşer.

h. Oyuncular puanlı lig sezonu maçlarında aldıkları cezaları bir sonraki resmi Klasslig müsabakasında çekerler. Ceza alan oyuncunun takımının takip eden ilk maçı play-offa denk gelirse cezayı play-off maçında çekeceği gibi, play-off 'la eş zamanlı yeni sezonun puanlı maçları başlarsa, cezayı puanlı yeni sezon maçında da çekebilir. Ancak, play-off 'ta alınan cezalar, takım play-off 'ta yoluna devam ettiği sürece yine play-off 'ta çekilir. Takım play-off 'tan elendiğinde kalan cezalar puanlı yeni sezon maçlarında çekilir.

8. PLAY-OFF KURALLARI

a. Klasslig Ligi'nde bir yılda iki kez Play-Off süreci yaşanır. Bunlardan biri Açılış, diğeri ise Kapanış Sezonu play-off sürecidir. Sezon başında açıklanmış olan Açılış ve Kapanış Sezonu Play-Off tarihlerindeki puan durumuna göre sıralamada ilk 22de (Play-off müsabakaları başlayacağı günün önceki gecesi yapılan 24.00 ve 01.00 müsabakaları puanlamaya tabidir) bulunan takımlar, sezon başında belirlenmiş olan müsabaka programına bağlı olarak Play-Off müsabakalarını oynarlar.

b. Bir takımın play-offlarda oynayabilmesi için ilgili sezon içinde Klasslig Ligi’n de 8 müsabaka yapmış olması gerekir.

c. Play-off katılımcılarından herhangi biri, play-off başlangıç tarihinden en az 2 gün önce play-offlara katılmayacağını resmen, Klasslig Ligi yetkililerine açıklarsa, play-off dışında kalır. Klasslig Ligi'nde en az 8 müsabaka yapma kuralına uygun ve sıralamada en üstte olan ekip play-off da, mücadele etme hakkını elde eder. Bu açıklama yapılmadığı takdirde ekip, Klasslig Ligi hükmen mağlubiyet prosedürünce işlem görür.

d. Klasslig Ligi'nde 2 takım arasındaki puan eşitliği durumunda sırasıyla; averaj, atılan gol sayısı, yapılan müsabaka sayısı ve galibiyet sayısı dikkate alınır. Tüm bu kriterlerin eşit olması durumunda ise; Organizasyon Komitesinin belirlediği saat ve tarihte iki takım arasında yapılacak bir KURA ile üst sırada kimin yer alacağı belirlenir.

e. Transfer sezonunun bitişiyle sabitlenen kadro, play-offlar için o takımın oluşturduğu nihai kadrodur. Daha sonra değiştirilemez.

e.1. Oyuncunun play-offlarda oynaması için ( Belirtilen takımda en az bir maç oynamış olması gerekmektedir, ) transfer sezonunun bitiş günü, takımın resmi kadrosuna Klasslig üyesi sıfatıyla transfer olmuş oyuncular play-offlarda oynayabilir.

e.2. Bir takım, transfer sezonu kapanış anında ilk 8 müsabakalık sürecinin içinde olsa dahi, play-off adayı olmak istiyorsa, kadrosunu kilitler ve transfer sezonu o takım için de kapanır,  Ancak, takım play-off adayı değilse ilk 8 müsabaka kadrosunu kilitlemeksizin, kadro değişiklikleri yapabilir.

e.3. Play-off müsabakalarında kadroda usulsüzlük yapan takım şampiyon dahi olsa, kurallarımızda belirtilen süre içerisinde (ertesi gün saat 15.00) müsabaka ile ilgili itirazın Merkez Disiplin Kuruluna iletilmesi ve yapılan incelemeler doğrultusunda itirazın haklı bulunması halinde; usulsüzlük yapan takımın elde ettiği haklar (ödüller, şampiyonluklar) finalde kaybeden takıma verilecektir.

f. Play-offlar da oynayan oyuncuların tekmelik takmaları gerekmektedir. Ayrıca finale yükselmeye hak kazanan takımlar bu finallere forma ile katılım göstermek zorundadırlar.

g. Play-Off müsabakaları taçlı oynanır.

h. Takımlar, transfer sezonunun kapandığı gün www.klasslig.com internet sitesi üzerinden oluşturduğu resmi play-off kadrosunda en çok 4 amatör statüsünde oyuncu bulundurabilir. (Bu Kural KL21 Konferansı için Geçerlidir.) Play-offlar başladıktan sonra bu kuralın ihlalinin tespiti halinde; takım play-offlardan diskalifiye edilir.

i. Play-off müsabakaları ile ilgili itiraz süresi, müsabakanın ertesi günü saat 15.00’e kadar olan süre olarak belirlenmiştir. İtirazın dikkate alınması için Merkez Disiplin Kuruluna rakip takım kaptanı tarafından bu süre zarfında itirazın iletilmiş olması gerekmektedir. Bu süreyi aşan veya rakip kaptandan farklı bir kişi tarafından yapılan itirazlar dikkate alınmaz.

j. Klasslig liginde, ilgili sezonun transfer sezonu kapanış tarihinden önce kurulmuş her takım, aksini beyan etmediği sürece doğal play-off adayıdır.

k. KlassLig Play-Off Adaylık Prosedürü:

k.1. Klasslig'de ilgili sezonun transfer kapanış tarihinden itibaren play-off adaylık süreci başlar. Bu tarih her sezon www.klasslig.com internet sitesinde açıkça belirtilir. Bu süreçte play-off adayı takımlar;

k.2. Herhangi bir takımla üst üste iki kez veya bir takımla 7 gün içerisinde iki kez müsabaka yapamazlar.

k.3. Klasslig Ligi'nde o sezon en az 2 müsabaka yapmış ekiplerle müsabaka yapabilirler.

k.4. Üst üste en fazla 2 tane play-off adayı olmayan ekiple müsabaka yapabilirler.

k.5. Günde en fazla 1 müsabaka yapabilirler.

k.6. Adaylık prosedürüne göre müsabaka alımlarında olası müsabaka iptalini en az 5 gün (120 saat) içerisinde gerçekleştirilmediği takdirde, o takıma hükmen mağlubiyet cezası uygulanır.

9. KL21 KONFERANSLARI

a. KL21 konferansları, Klasslig’in 21 yaş altı oyunculara sahip takımlarınının ayrıca kategorize edildiği bölümdür.

b. KL21 konferansında mücadele eden oyuncular için üst yaş sınırı 21'dir. KL21 konferansında Takım Kaptanının isteği üzere 1 adet 25 yaş altı oyuncu oynatabilirler.

c. KL21 konferansında oynayan takımlar diğer konferanslardaki takımlarla müsabaka yapabilir. Fakat KL21 takımların oyuncuları için uygulanan yaş limiti bu müsabakada da geçerlidir.

d. 4 amatör statüsünde oyuncu bulundurma kuralı; (KL21 katagorisi için geçerlidir.) (Serbest kategoride bulunan (21 yaş üstü) takımlarda amatör oyuncu sınırlaması yoktur.)

10. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI

a. Klasslig Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Nurex Events’ e aittir.

b. Nurex Events’ in, Klasslig Ligi ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.

c. Klasslig Ligi'ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.

d. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü takdirde turnuvanın yapılacağı tesisleri, belirlenmiş müsabaka yeri, tarih ve saatlerini önceden haber vermeksizin değiştirebilir. Böyle bir durumda katılımcı takımlar mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilecektir.

e. Organizasyona katılan tüm takımlar ulaşım konusunda kendileri sorumludurlar.

f. Organizasyon komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

g. Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, müsabaka sonuçları, müsabaka programları gibi bilgiler www.klasslig.com'da yayınlanacaktır. Bu, taahhüt edilen bir hizmet değildir ve yayınlanmaması durumunda organizasyon komitesi sorumluluk kabul etmez.

h. www.klasslig.com'da yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemelerinden doğacak zararlardan organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz.

i. Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.

14. SAĞLIK

a. Klasslig Ligi'nde katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.

b. 45 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde Klasslig Ligi Organizasyon Komitesi'nin hiçbir sorumluluğu yoktur.

c. Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

15. GÜVENLİK

a. Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.

b. Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

c. Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

Üst